KEPEZ KADIN GİRİŞİMCİLERİ BEKLİYOR

KEPEZ'DE ATIK JİLET TOPLAMA KAMPANYASI

MURATPAŞA'DA MISIR HASADI ZAMANI

LİMONDA İHRACAT KISITLAMASI KALDIRILDI

Z. ALTAN ELMAS KONUT SATIŞLARI VE KREDİ FAİZLERİ HAKKINDA KONUŞTU

SOĞUK BAKLAVA YOĞUN İLGİ GÖRÜYOR

TÜTÜNCÜ'DEN TEOMANPAŞA'YA DOĞALGAZ MÜJDESİ

ATIKLAR DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

SUR YAPI ANTALYA PROJESİ'NDE HAYAT BAŞLIYOR

TAVUK DÜNYASI'NDAN SAKARYA'YA YENİ ŞUBE

ASAT'TAN DÖŞEMEALTI'NA KAPSAMLI BAKIM ONARIM

GAZİPAŞA SUGÖZÜ GURUP YOLU YENİLENİYOR

BÜYÜKŞEHİR'İN ENGELSİZ PLAJI YÜZLERİ GÜLDÜRÜYOR

MURATPAŞALI İLK 444 80 07'Yİ ARIYOR

KONYAALTI'NA BURDUR'DAN KARDEŞ GELDİ

ÇOCUĞUNUZU GÜNEŞ ÇARPMASINDAN SEKİZ ADIMDA KORUYUN

BÖCEK'TEN MANAVGAT'A 625 MİLYON LİRALIK YATIRIM SÖZÜ

KEPEZ'DEN OKULA HAZIRLIK TARAMA TESTİ

YAZ MEVSİMİNDE KULAKLARINIZ ÇINLAMASIN

KEPEZ BELEDİYESİ'NDEN ANTALYA'YA ULAŞIM HİZMETİ

BÜYÜKŞEHİR YANGIN SÖNDÜRME DEPOLARINI YENİLEDİ

HASAN DİKİCİ CAMİİ İBADETE AÇILIYOR

BAŞKAN ERDOĞAN´A İMZALI TEŞEKKÜR

Kuru meyve sektöründen Başkan Erdoğan´a 150 milyon dolarlık teşekkür

Eylül ayında Ankara´da gerçekleştirilen üçlü Suriye Zirvesi´nde; Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani´ye incir ikram ederek, Türk incirinin dünya genelinde tanıtımına eşsiz bir katkı sağlayan Türkiye Cumhuriyeti Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, çekirdeksiz kuru üzüm ve kuru incirde Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)´nin müdahale alımı yapmasına izin vererek, Türk üreticisinin emeğinin karşılığını almasının yolunu açarken, Türkiye´nin bu ürünlerde 150 milyon dolar daha fazla döviz geliri elde etmesine olanak sağladı.

Çekirdeksiz kuru üzüm ve kuru incir üretim ve ihracatının yoğun olduğu İzmir, Aydın ve Manisa´da yüzbinlerce üretici, tüccar, sanayici ve ihracatçının temsilcisi 12 kurumun başkanları Toprak Mahsulleri Ofisi´nin müdahale alımı yapması nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti Başkanı Recep Tayyip Erdoğan´a teşekkür mektubu yazdılar.

/resimler/2019-11/1/1651493470435.jpg

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği´nin öncülüğünde bir araya gelen 12 başkanın imzaladığı teşekkür mektubunda, ?Devletimizin böylesine kritik bir konuda piyasayı düzenleyici ve ürünün gerçek değerini bulan politikalarını ivedilikle hayata geçirmesi dolayısıyla zat-ı alinize şükranlarımızı ve sektörümüze verilen bu kıymetli desteğin önümüzdeki yıllarda da devamı temennisiyle saygılarımızı arz ederiz? denildi.

Başkan Erdoğan´a yazılan teşekkür mektubunda; TMO´nun alıma başlaması sonrasında, çekirdeksiz kuru üzüm ve kuru incir fiyatlarının üreticinin emeğinin karşılığını alacağı seviyeye yükseldiği, kuru üzüm ihracatında yüzde 15, kuru incir ihracatında yüzde 7´lik artış yakalandığı, sektörde üretici, tüccar, sanayici, ihracatçı herkesin yüzlerinin güldüğü dile getirildi.

Kuru meyve sektörüne 150 milyon dolarlık dokunuş

Türkiye´nin çekirdeksiz kuru üzüm, kuru kayısı ve kuru incir üretim ve ihracatında dünya lideri olduğuna vurgu yapan 12 başkan, ?Kuru meyve sektörümüz yıllık 1,5 milyar dolarlık bir dış ticaret gelirine sahip. Tamamına yakını yerli girdilere dayalı üretim ve ihracat yapısına sahip olan sektörümüzün gelişimi ve ihracatımızın sürdürülebilir bir şekilde artışı, başta üreticilerimiz olmak üzere kuru meyve üretim ve ihracatı ile uğraşan yüzbinlerce aileyi yakından ilgilendirmektedir. TMO´nun müdahale alımları sayesinde ülkemiz yıllık en az 150 milyon dolar daha fazla döviz geliri elde edecek güce kavuştu? dediler.

Sektördeki tüm taraflar güç birliğine gitti

Kuru meyve sektöründeki sorunların birlik beraberlik ve dayanışma ruhu ile çözülebileceği inancıyla 2018 yılında kuru meyve sektöründeki tüm paydaşların bir araya geldiği Kuru Üzüm, Kuru İncir ve Kuru Kayısı Komisyonları kurulduğu bilgisine yer verilen teşekkür mektubunda şu görüşlere yer verildi; ?Komisyonlarımız; tüm tarafların ortak menfaatlerini gözeterek, öncelikli olarak ürünlerimizin arz-talep dengesinin sağlanması ve ürünlerimizin hem iç, hem dış pazarda hak ettiği değeri bulması için TMO´nun ürün alımı yapması için girişimlerde bulundu.

Bu amaçla çeşitli toplantılar düzenlendi. Bu çerçevede, 29 Temmuz 2019 tarihinde Ege İhracatçı Birlikleri´nde düzenlenen Toprak Mahsulleri Ofisi-Kuru Üzüm Komisyon toplantımıza Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli de teşrif etti. Bu girişimlerimiz neticesinde TMO´nun çekirdeksiz kuru üzüm ve kuru incir alımları yapmasına karar verildi. Sayın Bakanımızın açıklamaları ve TMO alımları neticesinde üreticilerimiz ürünlerini değerinde satarken, geçen sezonun aynı dönemine göre kuru üzüm ihracat gelirimiz yüzde 15, kuru incir ihracat gelirimiz de yüzde 7 oranında artış gösterdi.?

Teşekkür mektubunda kimlerin imzası var?

Türkiye Cumhuriyeti Başkanı Recep Tayyip Erdoğan´a gönderilen teşekkür mektubuna; Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Birol Celep, Aydın Ticaret Borsası Başkanı Fevzi Çondur, İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli, Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap, Alaşehir Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Soygür, Nazilli Ticaret Borsası Başkanı Nurettin Kırlıoğlu, Salihli Ticaret Borsası Başkanı Yetiş Aksoy, Turgutlu Ticaret Borsası Başkanı Selçuk Temel, Aydın Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, İzmir Ziraat Odası Başkanı İbrahim Erdallı ve Manisa Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ imza koydu.


Haber Kaynak : www.akdenizsonbaski.com