GÜLVEREN´DE ÖRNEK DÖNÜŞÜM
Kepez Gülveren Kentsel Dönüşüm Projesi´ne ilk kazma vuruldu.
Tarih: 10.2.2020 18:24:43/ 22okunma / 0yorum

Kepez Belediyesi´nin en büyük projelerinden biri olan Gülveren Kentsel Dönüşüm Projesi başladı. Şeffaflık ilkesi ile gerçekleştirilen ihalenin ardından Başkan Tütüncü´nün, yüklenici firmaya yer tesliminde bulunması ile Gülveren Kentsel Dönüşüm Projesi´ne ilk kazma vuruldu.

Kepez´in Gülveren Mahallesi´ndeki tarihi dönüşümün ikinci adımı da atıldı. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, şeffaflık ilkesiyle yapılan ihale sürecinin ardından, yüklenici firma Pınarlar İş Ortaklığı temsilcisi İbrahim Sert´e yer tesliminde bulundu. Gülveren Mahallesi´nde gerçekleşen yer teslimi sırasında konuşan Başkan Tütüncü, tarihi bir ana tanıklık edildiğini söyledi.

Hafta başında yüklenici firma ile protokol imzalanmasıyla, kentsel dönüşüm sürecinin başladığını belirten Başkan Tütüncü, “Gülveren Kentsel Dönüşüm Projesi, 2 yıl gibi bir süre içinde tamamlanmış olacak. Buradaki hak sahibi hemşehrilerimizden hiçbir bedel almadan ve inşaat sürecinde de kiralarını ödemek suretiyle onları konut sahibi yapıyoruz.” diye konuştu.

Gülveren´de örnek proje

Gülveren kentsel dönüşümünün aslında gecekondunun modern bir şehre dönüşmesi konusunda örnek bir kentsel dönüşüm modeli olduğunu belirten Başkan Tütüncü, “Parsel bazında küçük küçük metrekarelerle inşaat yapıp, kenti bir beton dokusu haline dönüştüren kentsel dönüşüm mantığından artık hızla uzaklaşılması gerektiği kanaatindeyiz. Parsel bazında değil, ada bazında daha büyük parseller bazında kentsel dönüşüm modelleri artık eskiyen konut stokuna son derece iyi gelecek bir model...

Biz Kepez Belediyesi olarak son 6,7 yılda bu kentsel dönüşüm modelini hemşehrilerimize benimsetme, onlara bu kentsel dönüşüm modelinin artık çağın ihtiyaçlarına uygun kentsel dönüşüm modeli olduğunu göstermeye çalışıyoruz. Bundan evvel Yeni Emek mahallesinde yaptığımız kentsel dönüşümün mantığında da bu vardı. Yine aynı şekilde Masa Dağı eteklerini kapsayan 8 mahallede de hayata geçirmeye çalıştığımız kentsel dönüşüm modeli de budur. Gülveren´de de hayata geçirmeye çalıştığımız kentsel dönüşüm modeli de bunun ta kendisidir.”dedi.

Yeni Emek ve Masa Dağı´nda da aynı model

 “Burada parsel bazında bir kentsel dönüşüm öngörseydik, daha önce yapılanları takip etseydik, ortaya küçücük binalar çıkacaktı.” diyerek sözlerine devam eden Başkan Tütüncü, “O küçücük binalarda bazı hak sahiplerinin 1 daire edecek kadar metre kareye sahip olamadıkları bir manzarayla, dolayısıyla hemşehrilerimizin kentsel dönüşümden bekledikleri tatmini ortaya çıkaramayan bir modelle onları karşı karşıya bırakacaktık.

Bununla beraber kentsel dönüşümün mantığına ve ruhuna çok uygun olmayan modeli burada ortaya koymuş olacaktık. Bu ne şehircilik bakımından beklentileri, ne de burada hak sahiplerinin beklentilerini karşılayacaktı. Yeni Emek´deki model neyse, aslında buradaki model de onun bir benzeri. Şimdi Masa Dağı´nın 8 mahallesinde hayata geçirmeye çalıştığımız kentsel dönüşüm modeli de bu.”

Derenin kuşunu, derenin taşıyla vurma

Gülveren kentsel dönüşümünün bir başka özelliği olduğuna da değinen Başkan Tütüncü, “Belediyemize ait bir ticari parsel bulunmaktaydı. Bu ticari parselin üzerine artı bir değer getirmek suretiyle buradaki gecekonducu hak sahibi hemşerilerimizin binalarını inşa edecek bir finans meydana getirilmiştir. Dolayısıyla bu yöntemin akıllardaki ismi; derenin kuşunu, derenin taşıyla vurma modelidir. Biz belediye olarak burada bir ekonomik değer meydana getirdik.

O ekonomik değeri de belediye kasasını, belediye kesesine yük olmayacak şekilde hemşerilerimizin bu kentsel dönüşüm projesinde kullanılmak üzere çok önemli bir kaynak haline getirmek suretiyle bu kentsel dönüşümün fonlamasını aslında oradan yapıyoruz. Bu da çok önemli bir modeldir. Demek ki biz; geniş çapta bölgesel kentsel dönüşüm projelerinde ekonomik bir değeri belediye olarak üretebilir ve o ürettiğimiz değerle de kentsel dönüşüm fonlaya biliriz.

Gülveren kentsel dönüşümünün diğer önemli bir hususu da;  buranın bütün aşamaları kamuoyunun gözlerinin önünde, tam bir şeffaflık ve açıklıkla ve hesap verilebilirlikle oluşturulmuştur. Burada 6 yıllık süreçte ne yapılmak istenmişse halkın gözünün önünde yapılmıştır. İhaleyle ilgi süreçte son derece şeffaflık ilkesiyle yapılmıştır. “diye konuştu.

Hemşehrilerimizin mutluluğu için çalışıyoruz

Tütüncü, ihaleyi alan yüklenici firmanın Antalyalı bir firma olmasının da il ekonomisine katkısı açısında önemli olduğuna da değindi. Kepez Belediyesi´nin yüklenici firma ile el ele vererek, Gülveren´deki hemşehrilerinin mutluluğu için çalışacağına da değinen Başkan Tütüncü, projenin 7 Şubat 2022 tarihinde tamamlanacağını ve bu süreçte hak sahiplerine de kiraların tıkır tıkır verileceğini söyledi.

Başkan Tütüncü konuşmasının ardından Pınarlar İş Ortaklığı temsilcisi İbrahim Sert´e işyeri teslim tutanağını teslim etti. İbrahim Sert´de “İnşallah kısa zamanda Gülveren´i hak sahiplerine kazasız ve belasız telim etmeyi düşünüyoruz. Allah´ım bizleri utandırmasın” dedi.  Konuşmaların ardından Gülveren Kentsel Dönüşüm Projesi´nin startını veren ilk kazma vuruldu.

Gülveren Projesi  

İhalesi, ‘konut yapımı karşılığında arsa satışı´ modeli şeklinde kapalı teklif ve açık artırma yöntemiyle gerçekleşen Gülveren kentsel dönüşüm projesi, 65 bin 911 m2 alanda yaklaşık 160 gecekonduyu ve 135 hak sahibini kapsıyor. Proje kapsamında 12 katlı 6 bloktan oluşan 320 daire inşa edilerek, hak sahiplerine verilecek. Proje ile hak sahiplerine konforlu, modern, sosyal tesis imkânlarının olduğu konutlarda yaşama imkânı sunulacak. Proje ile kültür merkezi, kütüphane, spor alanları ve yeni yeşil alanlar da kazandırılacak.


Anahtar Kelimeler: GÜLVEREN ÖRNEK DÖNÜŞÜM
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
OCAK AYINA BORSA DAMGASI
OCAK AYINA BORSA DAMGASI
Ocak Ayının kazandıranı Borsa oldu. İşte MTM´nin hazırladığı raporun detayları
ULAŞIM PERSONELİNE EĞİTİM
ULAŞIM PERSONELİNE EĞİTİM
Ulaşım personeline toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi verildi
EN ÇOK IRAKLILAR KONUT ALDI
EN ÇOK IRAKLILAR KONUT ALDI
2020´nin ilk konut satış istatistikkleri belli oldu
KONYAALTI´NDAN ÖRNEK UYGULAMA
KONYAALTI´NDAN ÖRNEK UYGULAMA
Konyaaltı Belediyesi atık yağ getirini ödüllendiriyor
AEDAŞ, 2019 YILININ ‘EN´LERİ AÇIKLADI
AEDAŞ, 2019 YILININ ‘EN´LERİ AÇIKLADI
Türkiye´deki toplam elektrik tüketiminin yüzde 3,3´ü Antalya, Burdur ve Isparta´dan
ŞAFAK MAHALLESİ GÜZELLEŞİYOR
ŞAFAK MAHALLESİ GÜZELLEŞİYOR
Başkan Hakan Tütüncü, dört başı mamur güzel bir Şafak Mahallesi için çalıştıklarını söyledi.
BÖCEK´TEN SAHİL AÇIKLAMASI
BÖCEK´TEN SAHİL AÇIKLAMASI
ABB Başkanı Böcek, ‘Tüyü bitmemiş yetimin hakkını koruyacağız”
BERBER ESNAFI KARARLI
BERBER ESNAFI KARARLI
Antalya Berberler AESOB Başkanı Adlıhan Dere´yi ziyaret etti
BAŞKAN TÜTÜNCÜ LÖSEV´DE
BAŞKAN TÜTÜNCÜ LÖSEV´DE
Hızla büyüyen LÖSEV gönüllü toplantısına Başkan Hakan Tütüncü de katıldı
MÜZİK ŞEHRİ KONYAALTI
MÜZİK ŞEHRİ KONYAALTI
Konyaaltı Belediyesi Müzik Akademisi´nde eğitimler başladı
İŞTE OCAK AYI MAGAZİN GÜNDEMİ
İŞTE OCAK AYI MAGAZİN GÜNDEMİ
MTM, Ocak ayını kapsayan araştırmasında ayın popüler oyuncularını belirledi.
PLASTİK SEKTÖRÜ 2020´DEN UMUTLU
PLASTİK SEKTÖRÜ 2020´DEN UMUTLU
Plastik sektörü, moralli başladığı 2020 yılında üretimde yüzde 4 artış bekliyor.
TÜTÜNCÜ´DEN ANLAMLI ZİYARETLER
TÜTÜNCÜ´DEN ANLAMLI ZİYARETLER
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü depremi yaşayan illerin derneklerine taziye ziyareti yaptı
BÖCEK ELAZIĞ EKİBİNE PLAKET VERDİ
BÖCEK ELAZIĞ EKİBİNE PLAKET VERDİ
ABB Başkanı Böcek Elazığ´da görev alan ekibe plaket takdim etti
AESOB BAŞKANI DERE UYARDI
AESOB BAŞKANI DERE UYARDI
AESOB Başkanı Adlıhan Dere; "dükkan açarken fizibilite yapılmalı" dedi
MECLİSTEN ESEN´E YURT DESTEĞİ
MECLİSTEN ESEN´E YURT DESTEĞİ
Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen ‘yurt´ için tam destek aldı
KEPEZ´DE CADDELERE MAKYAJ
KEPEZ´DE CADDELERE MAKYAJ
Kepez Belediyesi, Şafak Mahallesi´nde 2012 yılında açtığı Ahmet Hamdi Akseki Caddesi´nin üst yapısını yeniliyor. Başkan Hakan Tütüncü, yenileme çalışmasıyla caddeyi alımlı ve görkemli hale getireceklerini söyledi. Bölgesine değer kazandıran ve ulaşımı kolaylaştıran Ahmet Hamdi Akseki Caddesi, mülkiyet sorunlarından dolayı uzun yıllar ulaşıma açılamamıştı. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü döneminde mülkiyet sorunlarının çözülmesinden sonra Fen İşleri Müdürlüğü, bu caddenin yapımını 2012´de başlatmıştı. O yıl içerisinde yapımı tamamlanan 30 metre genişliğinde, 1200 metre uzunluğundaki yol soğuk asfaltla kaplanmış ve yolun orta refüjü, yağmur suyu drenajı ve kaldırımı da yapılmıştı. Akdeniz Sanayi Sitesi´ne ulaşımı sağlayan 75. Yıl Caddesi ile 4282 Sokak´ı birbirine bağlayan yeni yol, çevresindeki parsellere konut yapımını hızlandırmıştı. Tütüncü Şafak Mahallesi´nde Kepez Belediyesi Meclisi de, 2014´te aldığı kararla bölgedeki ulaşımı rahatlatan bu caddeye Ahmet Hamdi Akseki´nin ismini vermişti. Geçtiğimiz günlerde Şafak Mahallesi´ni ziyaret eden Başkan Hakan Tütüncü de Ahmet Hamdi Akseki Caddesi´nin üst yapısını yenileyeceklerinin müjdesini vermişti. Caddede, Mahalle Muhtarı Metin Şimşek´le incelemelerde bulunan Başkan Tütüncü, yaptığı açıklamada caddenin dönemlerinde mülkiyet sorunlarını çözerek açtıkları önemli ve özel bir bağlantı yolu olduğunu söyledi. “Alımlı ve görkemli bir cadde olacak” Caddenin, Akdeniz Sanayi Sitesi´ni, çevre yollarına ulaşımı sağlayan 75 yıl Bulvarı´na bağlandığını belirten Tütüncü, açıklamasında şunları kaydetti: “Ahmet Hamdi Akseki Caddesi, Şafak Mahallesi´ne değer de kazandırdı. Bu cadde açılalı 8 yıl oldu. 8 yıl içerisinde o yolun çevresi yeni binalarla doldu. Şimdi Ahmet Hamdi Akseki Caddesi´nin baştan aşağıya yenileceğiz. Caddenin sıcak asfaltını Mart ayına kadar tamamlayacağız. Refüjünü, kaldırımını daha düzgün hale getireceğiz. Işıklandırmasıyla da özel bir cadde haline gelecek. Ahmet Hamdi Akseki Caddesi, diğer caddelerimizde kadar alımlı, görkemli bir cadde olacak.” Ahmet Hamdi Akseki adına kitabe Caddeye çok özel bir isim verdiklerine işaret eden Başkan Hakan Tütüncü, “. Ahmet Hamdi Akseki çok önemli bir değerimiz. Bu güzel Antalya şehrinin yetiştirdiği çok önemli büyüklerimizden birisi olan Ahmet Hamdi Akseki´nin hatırasını Şafak Mahallesi´nde yaşatmış olacağız. Ahmet Hamdi Akseki adına özel bir kitabeyi caddeye yerleştireceğiz.” İfadesini kullandı.
OSB´DE UGANDA ÜLKE TANITIM GÜNÜ
OSB´DE UGANDA ÜLKE TANITIM GÜNÜ
Antalya OSB Müdürlüğü, Uganda Ticaret Heyeti programında yer almayan sanayicilerinin de ülkedeki yatırım olanaklarından faydalanabilmesi için Uganda Cumhuriyeti Büyükelçiliği iş birliği ile Uganda Ülke Tanıtım Günü Etkinliği düzenledi. Antalya Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü, Mart ayında gerçekleştirecekleri Uganda Ticaret Heyeti programında yer almayan Bölge sanayicilerinin de ülkedeki yatırım olanakları hakkında bilgi sahibi olması için, Uganda Ülke Tanıtım Günü Etkinliği düzenledi. Uganda Cumhuriyeti Büyükelçiliği iş birliği ile Antalya Organize Sanayi Bölge Müdürlüğünde gerçekleşen etkinliğe Antalya OSB Başkanı Ali Bahar, Uganda Büyükelçisi Stephen Mubiru, Antalya Organize Sanayici İş İnsanları Derneği Başkanı Ahmet Kasapoğlu, Bölge Müdürü İlhan Metin, Uganda Fahri Konsolosu Emek Eker, Ugandalı Bakan Yardımcıları ve Bölge sanayicileri katıldı. Ugandalı bakanlık yetkilileri etkinlik kapsamında yaptıkları sunumlar ile yatırımcılara sağladıkları imkanlar hakkında detaylı bilgiler verip Bölge sanayicilerinin sorularını yanıtladı. UGANDA´DA ÜST DÜZEY TEMAS Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Antalya OSB Başkanı Ali Bahar, Büyükelçi Mubiru´yu üçüncü kez Antalya OSB´de konuk ettiklerini hatırlatıp Antalya OSB sanayicilerine gösterdiği yakın ilgi ve özverili çalışmalarından dolayı teşekkür etti. Mart ayında 25 kişilik bir heyet ile Uganda´da olacaklarını belirten Başkan Bahar, 6 gün sürecek programdan iki ülkenin de yüksek verim elde edeceğine inandıklarını söyledi. Programın Antalya-Uganda arasında bir dostluk köprüsü inşa edeceğine de dikkat çeken Bahar, “Sayın Mubiru´nun da katkılarıyla oldukça kapsamlı bir program hazırladık. 6 gün sürecek temaslarımız kapsamında başta Uganda Dış İşleri Bakanı, Ticaret Bakanı, Yatırım Bakanı ve Tarım Bakanı gibi üst düzey devlet yetkilileri ve sektör temsilcileri ile çok önemli toplantılar yapıp sektör temsilcileri ile olası iş birliği ve yatırım fırsatlarını değerlendireceğiz. Uganda´dan sanayicilerimizin ve ülkemizin ihracat potansiyeline artı değerler katarak döneceğimize inancımız tamdır” dedi. Antalyalı sanayicileri ülkesinde konuk etmekten büyük bir mutluluk duyacağını belirten Büyükelçi Mubiru ise Uganda Tanıtım Gününe katılan sanayicilere ülkesine gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Dünyada iki yüzlü olanlar, kıyamet günü ateşten iki yüzlü olarak gelirler.

Hz. Muhammed
DOLAR
6.1023
EURO
6.5922
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:10 15:42 18:01 19:28
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
Kurabiye hamurunun elinize yapışmasını istemiyorsanız ellerinizi soğuk suyla ıslatıp kuruladıktan sonra kurabiyeye şekil verin. Kurabiyelerin zamanla sertleşmemesi için yanlarına bir-iki dilim kabuklu elma koyarak saklayınız. Elmanın yayacağı nem sayesin

Kurabiye - Bisküvi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları