GÜLVEREN´DE ÖRNEK DÖNÜŞÜM
Kepez Gülveren Kentsel Dönüşüm Projesi´ne ilk kazma vuruldu.
Tarih: 10.2.2020 18:24:43/ 33okunma / 0yorum

Kepez Belediyesi´nin en büyük projelerinden biri olan Gülveren Kentsel Dönüşüm Projesi başladı. Şeffaflık ilkesi ile gerçekleştirilen ihalenin ardından Başkan Tütüncü´nün, yüklenici firmaya yer tesliminde bulunması ile Gülveren Kentsel Dönüşüm Projesi´ne ilk kazma vuruldu.

Kepez´in Gülveren Mahallesi´ndeki tarihi dönüşümün ikinci adımı da atıldı. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, şeffaflık ilkesiyle yapılan ihale sürecinin ardından, yüklenici firma Pınarlar İş Ortaklığı temsilcisi İbrahim Sert´e yer tesliminde bulundu. Gülveren Mahallesi´nde gerçekleşen yer teslimi sırasında konuşan Başkan Tütüncü, tarihi bir ana tanıklık edildiğini söyledi.

Hafta başında yüklenici firma ile protokol imzalanmasıyla, kentsel dönüşüm sürecinin başladığını belirten Başkan Tütüncü, “Gülveren Kentsel Dönüşüm Projesi, 2 yıl gibi bir süre içinde tamamlanmış olacak. Buradaki hak sahibi hemşehrilerimizden hiçbir bedel almadan ve inşaat sürecinde de kiralarını ödemek suretiyle onları konut sahibi yapıyoruz.” diye konuştu.

Gülveren´de örnek proje

Gülveren kentsel dönüşümünün aslında gecekondunun modern bir şehre dönüşmesi konusunda örnek bir kentsel dönüşüm modeli olduğunu belirten Başkan Tütüncü, “Parsel bazında küçük küçük metrekarelerle inşaat yapıp, kenti bir beton dokusu haline dönüştüren kentsel dönüşüm mantığından artık hızla uzaklaşılması gerektiği kanaatindeyiz. Parsel bazında değil, ada bazında daha büyük parseller bazında kentsel dönüşüm modelleri artık eskiyen konut stokuna son derece iyi gelecek bir model...

Biz Kepez Belediyesi olarak son 6,7 yılda bu kentsel dönüşüm modelini hemşehrilerimize benimsetme, onlara bu kentsel dönüşüm modelinin artık çağın ihtiyaçlarına uygun kentsel dönüşüm modeli olduğunu göstermeye çalışıyoruz. Bundan evvel Yeni Emek mahallesinde yaptığımız kentsel dönüşümün mantığında da bu vardı. Yine aynı şekilde Masa Dağı eteklerini kapsayan 8 mahallede de hayata geçirmeye çalıştığımız kentsel dönüşüm modeli de budur. Gülveren´de de hayata geçirmeye çalıştığımız kentsel dönüşüm modeli de bunun ta kendisidir.”dedi.

Yeni Emek ve Masa Dağı´nda da aynı model

 “Burada parsel bazında bir kentsel dönüşüm öngörseydik, daha önce yapılanları takip etseydik, ortaya küçücük binalar çıkacaktı.” diyerek sözlerine devam eden Başkan Tütüncü, “O küçücük binalarda bazı hak sahiplerinin 1 daire edecek kadar metre kareye sahip olamadıkları bir manzarayla, dolayısıyla hemşehrilerimizin kentsel dönüşümden bekledikleri tatmini ortaya çıkaramayan bir modelle onları karşı karşıya bırakacaktık.

Bununla beraber kentsel dönüşümün mantığına ve ruhuna çok uygun olmayan modeli burada ortaya koymuş olacaktık. Bu ne şehircilik bakımından beklentileri, ne de burada hak sahiplerinin beklentilerini karşılayacaktı. Yeni Emek´deki model neyse, aslında buradaki model de onun bir benzeri. Şimdi Masa Dağı´nın 8 mahallesinde hayata geçirmeye çalıştığımız kentsel dönüşüm modeli de bu.”

Derenin kuşunu, derenin taşıyla vurma

Gülveren kentsel dönüşümünün bir başka özelliği olduğuna da değinen Başkan Tütüncü, “Belediyemize ait bir ticari parsel bulunmaktaydı. Bu ticari parselin üzerine artı bir değer getirmek suretiyle buradaki gecekonducu hak sahibi hemşerilerimizin binalarını inşa edecek bir finans meydana getirilmiştir. Dolayısıyla bu yöntemin akıllardaki ismi; derenin kuşunu, derenin taşıyla vurma modelidir. Biz belediye olarak burada bir ekonomik değer meydana getirdik.

O ekonomik değeri de belediye kasasını, belediye kesesine yük olmayacak şekilde hemşerilerimizin bu kentsel dönüşüm projesinde kullanılmak üzere çok önemli bir kaynak haline getirmek suretiyle bu kentsel dönüşümün fonlamasını aslında oradan yapıyoruz. Bu da çok önemli bir modeldir. Demek ki biz; geniş çapta bölgesel kentsel dönüşüm projelerinde ekonomik bir değeri belediye olarak üretebilir ve o ürettiğimiz değerle de kentsel dönüşüm fonlaya biliriz.

Gülveren kentsel dönüşümünün diğer önemli bir hususu da;  buranın bütün aşamaları kamuoyunun gözlerinin önünde, tam bir şeffaflık ve açıklıkla ve hesap verilebilirlikle oluşturulmuştur. Burada 6 yıllık süreçte ne yapılmak istenmişse halkın gözünün önünde yapılmıştır. İhaleyle ilgi süreçte son derece şeffaflık ilkesiyle yapılmıştır. “diye konuştu.

Hemşehrilerimizin mutluluğu için çalışıyoruz

Tütüncü, ihaleyi alan yüklenici firmanın Antalyalı bir firma olmasının da il ekonomisine katkısı açısında önemli olduğuna da değindi. Kepez Belediyesi´nin yüklenici firma ile el ele vererek, Gülveren´deki hemşehrilerinin mutluluğu için çalışacağına da değinen Başkan Tütüncü, projenin 7 Şubat 2022 tarihinde tamamlanacağını ve bu süreçte hak sahiplerine de kiraların tıkır tıkır verileceğini söyledi.

Başkan Tütüncü konuşmasının ardından Pınarlar İş Ortaklığı temsilcisi İbrahim Sert´e işyeri teslim tutanağını teslim etti. İbrahim Sert´de “İnşallah kısa zamanda Gülveren´i hak sahiplerine kazasız ve belasız telim etmeyi düşünüyoruz. Allah´ım bizleri utandırmasın” dedi.  Konuşmaların ardından Gülveren Kentsel Dönüşüm Projesi´nin startını veren ilk kazma vuruldu.

Gülveren Projesi  

İhalesi, ‘konut yapımı karşılığında arsa satışı´ modeli şeklinde kapalı teklif ve açık artırma yöntemiyle gerçekleşen Gülveren kentsel dönüşüm projesi, 65 bin 911 m2 alanda yaklaşık 160 gecekonduyu ve 135 hak sahibini kapsıyor. Proje kapsamında 12 katlı 6 bloktan oluşan 320 daire inşa edilerek, hak sahiplerine verilecek. Proje ile hak sahiplerine konforlu, modern, sosyal tesis imkânlarının olduğu konutlarda yaşama imkânı sunulacak. Proje ile kültür merkezi, kütüphane, spor alanları ve yeni yeşil alanlar da kazandırılacak.


Anahtar Kelimeler: GÜLVEREN ÖRNEK DÖNÜŞÜM
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
TÜRKİYE´DEKİ SURİYELİLER ARTIYOR
TÜRKİYE´DEKİ SURİYELİLER ARTIYOR
Türkiye´deki Suriyeli nüfusunun 3 milyon 576 bin 370 olduğu belirlendi.
KENT ESTETİĞİNE MÜZİKAL DOKUNUŞ
KENT ESTETİĞİNE MÜZİKAL DOKUNUŞ
Büyükşehir´in piyano tuşlu yaya geçidi Antalyalı vatandaşlardan tam not aldı
KEPEZ DUACI´YI GÜZELLEŞTİRİYOR
KEPEZ DUACI´YI GÜZELLEŞTİRİYOR
Kepez Belediyesi, Duacı´yı yeni parklarla güzelleştiriyor.
SELİGO VE PEKER´DEN BÖCEK´E ZİYARET
SELİGO VE PEKER´DEN BÖCEK´E ZİYARET
Slovenya Büyükelçisi Primoz Seligo ve Fahri Konsolos Sedat Peke Başkan Böcek´i ziyaret etti
KONYAALTI´NDAN SPORA DESTEK
KONYAALTI´NDAN SPORA DESTEK
Konyaaltı Bisiklet Takımından “Milli Takım”a sporcu desteği
MANAVGAT´TA ŞENLİK COŞKUSU
MANAVGAT´TA ŞENLİK COŞKUSU
Büyükşehir´in Manavgat Çocuk Şenliği yoğun ilgi görüyor
OCAK AYINA BORSA DAMGASI
OCAK AYINA BORSA DAMGASI
Ocak Ayının kazandıranı Borsa oldu. İşte MTM´nin hazırladığı raporun detayları
ULAŞIM PERSONELİNE EĞİTİM
ULAŞIM PERSONELİNE EĞİTİM
Ulaşım personeline toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi verildi
EN ÇOK IRAKLILAR KONUT ALDI
EN ÇOK IRAKLILAR KONUT ALDI
2020´nin ilk konut satış istatistikkleri belli oldu
KONYAALTI´NDAN ÖRNEK UYGULAMA
KONYAALTI´NDAN ÖRNEK UYGULAMA
Konyaaltı Belediyesi atık yağ getirini ödüllendiriyor
AEDAŞ, 2019 YILININ ‘EN´LERİ AÇIKLADI
AEDAŞ, 2019 YILININ ‘EN´LERİ AÇIKLADI
Türkiye´deki toplam elektrik tüketiminin yüzde 3,3´ü Antalya, Burdur ve Isparta´dan
ŞAFAK MAHALLESİ GÜZELLEŞİYOR
ŞAFAK MAHALLESİ GÜZELLEŞİYOR
Başkan Hakan Tütüncü, dört başı mamur güzel bir Şafak Mahallesi için çalıştıklarını söyledi.
BÖCEK´TEN SAHİL AÇIKLAMASI
BÖCEK´TEN SAHİL AÇIKLAMASI
ABB Başkanı Böcek, ‘Tüyü bitmemiş yetimin hakkını koruyacağız”
BERBER ESNAFI KARARLI
BERBER ESNAFI KARARLI
Antalya Berberler AESOB Başkanı Adlıhan Dere´yi ziyaret etti
BAŞKAN TÜTÜNCÜ LÖSEV´DE
BAŞKAN TÜTÜNCÜ LÖSEV´DE
Hızla büyüyen LÖSEV gönüllü toplantısına Başkan Hakan Tütüncü de katıldı
MÜZİK ŞEHRİ KONYAALTI
MÜZİK ŞEHRİ KONYAALTI
Konyaaltı Belediyesi Müzik Akademisi´nde eğitimler başladı
İŞTE OCAK AYI MAGAZİN GÜNDEMİ
İŞTE OCAK AYI MAGAZİN GÜNDEMİ
MTM, Ocak ayını kapsayan araştırmasında ayın popüler oyuncularını belirledi.
PLASTİK SEKTÖRÜ 2020´DEN UMUTLU
PLASTİK SEKTÖRÜ 2020´DEN UMUTLU
Plastik sektörü, moralli başladığı 2020 yılında üretimde yüzde 4 artış bekliyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
En büyük ibadet topluma hizmet etmetir…

Hacı Bektaşı Veli
DOLAR
6.4346
EURO
7.0896
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:10 15:42 18:01 19:28
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
deneme deneme

deneme 4