GLOBAL TEHLİKE KORONAVİRÜS
Doç. Dr. Cem Arıtürk,“Koronavirüs”ün belirtilerini ve hastalıktan korunma yöntemlerini anlattı.
Tarih: 4.2.2020 17:37:28/ 31okunma / 0yorum

Virüsler yaşamak için bitki, hayvan veya bakterilere ihtiyaç duyan cansız parazitlerdir ve yine virüsler ancak bir canlı organizmada, sağlıklı hücreleri kullanarak çoğalıp yaşayabiliyorlar. Bakterilerden 10 ila 100 kat daha küçük olan virüslerin pek çoğunda tedavi yerine koruyucu aşı uygulamaları uygulanıyor.

Bakteriler antibiyotikle tedavi edilebilirken, virüslerin tedavisinde şikayetlerin hafifletilmesi, sürecin şiddetinin azaltılması ve diğer insanlara bulaşmasının engellenmesi temel amaçtır. Özellikle solunum yolu ile bulaşabilen virüsler, tedavi kısıtlılıkları nedeni ile korkutucu olabiliyor.

Son yıllarda küreselleşmenin etkisi sonucu dünya genelinde turistik ve ticari ilişkilerin artması ile birlikte dünyanın bir ucundaki virüs, tüm gezegen açısından yaygın bir sağlık sorunu haline gelebiliyor. Bununla birlikte virüs yapılarının bilinmezliğine günümüzdeki tedavi seçeneklerinin kısıtlılığı da eklenince meydana gelen salgınlar telaşa ve paniğe neden olabiliyor.

Koronavirüs Nedir?

Son günlerde adını sıkça duyduğumuz ve dünya gündeminde geniş yer tutan Korona Virüs hakkında Acıbadem Fulya Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Cem Arıtürk şunları söyledi: “Günümüzün sorunu ise yaklaşık 3 haftadır hem medyada, hem sosyal medyada hem de toplumda her gün onlarca kere söz konusu haline gelen “Koronavirüs (2019-nCoV)”. Orta Çağ´daki veba salgını ile ortak özelliklerinden biri olarak Çin´in Wuhan kentinde görülmeye başlamış bir viral hastalık etkeni.

Çin´in Hubei eyaletindeki Wuhan şehrinde bulunan bir deniz ürünleri pazarından kaynaklandığı düşünülen bu salgının etkeni olan 2019-nCoV büyük bir virüs ailesinin üyesi. Bu ailede daha önceki yıllarda oluşturdukları salgınlarla bilinen SARS-CoV (Ağır Akut Solunum Sendromu Virüsü) ve MERS-CoV (Orta Doğu Solunum Sendromu Virüsü) da bulunmakta.

Hastalığın kaynağı net olarak bilinmese de başlangıç yeri göz önünde bulundurulduğunda, Wuhan´daki pazarda satılan vahşi hayvanlar olduğu düşünülmekte. İlk olarak bu hayvanlardan insanlara geçtiği düşünülen Koronavirüs enfeksiyonunun salgın hale gelmesindeki etken ise insandan insana solunum yolu ile kolay bir şekilde bulaşabiliyor olması.

Virüsün hastalık yaratma ve insan vücudu dışında canlı kalma süreleri net olarak bilinmemekte ancak daha önceki SARS ve MERS gibi salgınlardan bilinenlerle tahminde bulunabilmekteyiz. Solunum yollarından damlacık (öksürük, hapşırık, tükürük…) yolu ile bulaşan Koronavirüs´ün hastalık yapabilmesi için yaklaşık olarak 14 gün geçmesi gerekiyor. Bununla birlikte insan vücudu dışında yaklaşık olarak 2-3 saat kadar canlı kalabiliyor.”

Koronavirüs Belirtileri Nelerdir?

Koronavirüs hastalığının belirtilerine değinen Doç. Dr. Cem Arıtürk, “Hastalık; öksürük, ateş, solunum zorluğu gibi non-spesifik belirtilerle ortaya çıkıyor. Ancak şimdiye kadar görülen vakalarda bağışıklık sistemi baskılanmış ise veya virüsle karşılaşan kişi çok yaşlı, kronik hastalıklı ise semptomlar şiddetlenebiliyor. Dünya çapında yaklaşık 10.000´in üzerinde vaka bildirilmiş durumda ve bugüne kadar bildirilen ölüm sayısı 520 civarında. Bildirilen ölümler hemen tamamı yaşlı, başka kronik hastalığı olanlar ve çocuklar.

Tüm dünyada gerek Dünya Sağlık Örgütü gerekse ülkelerin sağlık bakanlıkları tarafından konu ile ilgili hem sağlık birimlerine gerekli talimatlar gönderilmiş durumda hem de tüm toplumu bilgilendirici yayınlar yapılmakta. T.C. Sağlık Bakanlığı´nın yayınladığı 2019-nCoV rehberine göre son 14 gün içinde herhangi bir şekilde solunum yolu hastalığı geçirmekte olan kişilerden; gerekli testlerle 2019-nCoV olduğu doğrulanmış kişilerle temas etmiş, 2019-nCoV bildirilen bir ülkede hastanede bulunmuş olan veya Çin Halk Cumhuriyeti´nde bulunmuş olanlar olası 2019-nCoV hastası olarak kabul edilmekte. Kesin tanı için özel laboratuvar tetkikleri gerekiyor. Yine bu rehberde saptanan vakaların, gerekli resmi makamlara bildirilmesi de zorunlu kılınmış durumda” dedi.

Korunmak İçin Neler Yapmak Gerekir?

Doç. Dr. Cem Arıtürk, özellikle korunmak ve hastalığın yayılımını engellemek için yapılması gerekenleri şöyle sıralıyor:

1. Ellerin gün içinde sıklıkla yıkanması veya alkollü dezenfektanlarla temizlenmesi,

2. Öksürürken veya hapşırırken ağzın peçete ile kapatılması, peçetenin hemen atılması ve ellerin temizlenmesi,

3. Üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren kişilerle yakın temastan kaçınılması,

4. Etlerin iyi pişmiş şekilde tüketilmesi,

5. Et ve et ürünlerinin satıldığı ve 2019-nCoV vakalarının görüldüğü bölgelerdeki marketlere mümkün olduğunca gidilmemesi veya satılan hayvan etlerine çıplak elle temas edilmemesi,

6. Grip ve nezle bulguları görüldüğünde zaman kaybetmeden hastaneye başvurulması.

“Bunların haricinde Dünya Sağlık Örgütü ve ülkelerin sağlık bakanlıkları olası ve kesin vakaların takip, tedavi ve karantina kurallarını yazılı bildirilerle açıklamış durumdalar. Ayrıca ülkeler ve kıtalararası yayılımın da kontrol altına alınabilmesi için havaalanlarındaki hastalık şüpheli kişilerin süreçleri ile ilgili bildiriler de bulunmakta.

Sonuç olarak gerekli önlemleri almak yapılabilecek en mantıklı hareket. Bilinmezliğin ve hastalığa direkt etki edecek ilaç eksikliğinin yaratmakta olduğu panik ve telaş halini yukarıda bahsettiğim maddelere uyarak gidermek mümkün.”


Anahtar Kelimeler: GLOBAL TEHLİKE KORONAVİRÜS
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KALBİNİZİ KORUYACAK 6 ÖNERİ
KALBİNİZİ KORUYACAK 6 ÖNERİ
Dr. Fahri Fatih Tipi, soğuk havalarda kalbi koruyacak 6 önlemi anlattı,
KEPEZ´DEN ŞEHRE SAĞLIK HİZMETİ
KEPEZ´DEN ŞEHRE SAĞLIK HİZMETİ
Kepez´´in sağlık hizmeti Antalya´nın her yerine ulaştı
BESLENME ÇANTASINA SÜT
BESLENME ÇANTASINA SÜT
Uzmanlar, vücut direncini artırmak günde iki bardak süt öneriyor
CİLDİNİZİ BUNLARLA KORUYUN
CİLDİNİZİ BUNLARLA KORUYUN
Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayça Güleryüz, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.
KANSER TARAMA EKİBİ KEMER´DE
KANSER TARAMA EKİBİ KEMER´DE
Kepez Belediyesi´nin, kanser tarama hizmeti Kemer´de
TURŞU YE SAĞLIKLI KAL
TURŞU YE SAĞLIKLI KAL
Turşu sağlık deposu ancak, bir avuç içinden fazla yemeyin!
SOĞUK HAVADA MİGRENE DİKKAT
SOĞUK HAVADA MİGRENE DİKKAT
Uzmanlar uyarıyor, soğuk hava ve rüzgar migreni tetikliyor
KEPEZ SAĞLIK TIRI GÖREV BAŞINDA
KEPEZ SAĞLIK TIRI GÖREV BAŞINDA
Kepez Belediyesi´nin gezici ‘Sağlık Tır´ı, mahalle mahalle dolaşmaya devam ediyor.
İŞTE DÜNYADAKİ KANSER TÜRLERİ
İŞTE DÜNYADAKİ KANSER TÜRLERİ
4 Şubat Dünya Kanser Günü, peki dünyada en sık görülen 5 kanser hangileri
BESİN ALERJİSİNE DİKKAT
BESİN ALERJİSİNE DİKKAT
Gelişmiş ülkelerde alerji vakaları daha çok yaşanıyor
DİZ SAKATLIĞINA ERKEN TEDAVİ ŞART
DİZ SAKATLIĞINA ERKEN TEDAVİ ŞART
Op. Dr. Osman Lapçın, diz sakatlığının kariyeri erken bitirebileceğini söyledi
GRİP HAMİLELERİ TEHDİT EDİYOR
GRİP HAMİLELERİ TEHDİT EDİYOR
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Gülşah Balık önemli uyarılarda bulundu.
CORONA VİRÜSÜNÜN BİLİNMEYENLERİ
CORONA VİRÜSÜNÜN BİLİNMEYENLERİ
Prof. Dr. Çağrı Büke Corona virüsün bilinmeyen yönlerini anlattı
TATLI YERKEN BUNLARA DİKKAT
TATLI YERKEN BUNLARA DİKKAT
Dikkat tatlı yeme hissi vücudun susama sinyali olabilir
SAĞLIK İÇİN, SÜT İÇİN
SAĞLIK İÇİN, SÜT İÇİN
Uzmanlar uyarıyor sağlıklı bir yaşım için her gün iki bardak süt içmek çok önemli
TÜTÜNCÜ´DEN LÖSEV AÇIKLAMASI
TÜTÜNCÜ´DEN LÖSEV AÇIKLAMASI
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü “LÖSEV´le güzel işler yapacağız” dedi
HAMİLELİK İLE İLGİLİ 8 KURAL
HAMİLELİK İLE İLGİLİ 8 KURAL
KHD Uzmanı Dr. Funda Öztürk, kışın sağlıklı hamilelik için 8 kritik kuralı anlattı
TATLI KRİZLERİNE 8 ETKİLİ ÇÖZÜM
TATLI KRİZLERİNE 8 ETKİLİ ÇÖZÜM
Beslenme ve Diyet Uzmanı Demet Cerit, tatlı krizlerine karşı alabileceğiniz 8 etkili önlemi anlattı
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Resüller, Nebiler miras bırakmaz, onların bıraktıkları, sadakadır

Hz. Muhammed
DOLAR
6.1383
EURO
6.6409
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:10 15:42 18:01 19:28
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Çorbanızı kısık ateşte pişirerek lezzetini artırabilirsiniz. Pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun. Çorbalarınızda tuzu fazla kaçırırsanız bir patatesin kabuklarını soyun ve dörde bölerek çorbanın içine atın. Patatesler yumuşa

Çorba Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları